"
Usługi
ZAMÓW ONLINE

Stan deweloperski mieszkania lub domu – co należy wiedzieć?

Stan deweloperski mieszkania lub domu
Data publikacji: 2021-02-12

Poprzez pojęcie stanu deweloperskiego mieszkania i domu rozumiemy końcowy etap budowy, charakteryzujący się pewnymi, niżej opisanymi cechami. W niniejszym artykule postaramy przybliżyć Wam co na niego się składa, jakie są różnice dla stanu deweloperskiego domu i mieszkania i na co należy zwrócić uwagę kupując dom czy mieszkanie od dewelopera na tym etapie zaawansowania prac budowlanych. Innymi słowy damy Wam całe niezbędne know-how od stanie deweloperskim.

Co to jest stan deweloperski mieszkania? 

Kupując mieszkanie mamy do wyboru zakup nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego. W pierwszym przypadku są to mieszkania zazwyczaj oferowane przez wykwalifikowanych deweloperów, rzadziej natomiast przez osoby fizyczne dopiero zaczynające swoja przygodę ze stawianiem nieruchomości. Mieszkania te, znajdują się w tak zwanym stanie deweloperskim, czyli stanie surowym, wymagającym poniesienia dalszych kosztów na rzecz wykończenia i aranżacji wnętrza.

Niezależnie od dewelopera i lokalizacji stan deweloperski mieszkania ma zawsze pewne cechy wspólne takie jak otynkowane tynkiem maszynowym ściany, wykonaną posadzkę betonową czy wyprowadzone instalacje sanitarne poza obręb szachtów technologicznych. Bardzo często jednak stany deweloperskie różnią się od siebie jakością wykonanych prac. Za przykład niech posłużą tynki, które nieraz są wykonane na tyle starannie, że jakościowo przypominają gładzie i są już pomalowane na kolor biały. Z kolei innym razem są tak nierówne, pomimo spełnienia Norm Budowlanych, że bez gładzi się nie obejdzie. Podobnie ma się sytuacja np. ze skrzynkami teletechnicznymi gdzie kable plączą niejednokrotnie nie mają zarobionych końcówek i plączą się niemiłosiernie, a u innego dewelopera jest porządek i pełen profesjonalizm. 

Stan deweloperski mieszkania lub domu

Co to jest stan deweloperski domu?

Stan deweloperski domu tak jak i mieszkania jest pewnym etapem budowy. Podobnie jak powyżej jakość wykonanych do tego etapu prac różni się w zależności od dewelopera, miejscowości i ceny metra kwadratowego po jakim można zakupić nieruchomość. Jednakże w przeciwieństwie do oddawanych mieszkań, tutaj większość deweloperów jest początkująca, jakość robót znacznie słabsza, a usuwanie usterek jest niejednokrotnie przerzucone na klienta pomimo jasnych zapisów Ustawy Deweloperskiej, do których „pseudo deweloperzy” nie chcą się stosować.

Dodatkową różnicą pomiędzy stanem deweloperskim mieszkania i domu jest sposób doprowadzenia instalacji oraz ich kompletność. Dla przykładu w mieszkaniach bardzo rzadko znajdziemy ogrzewanie podłogowe, które z kolei w domach występuje pierwotnie już na około 50% inwestycji. Odwrotnie ma się natomiast sytuacja z rozprowadzeniem kanalizacji, która w mieszkaniu jest przeważnie doprowadzona do punktów czerpalnych wody, a w domach często wychodzi jedynie poza lico ściany szachtu, co zmusza przyszłego właściciela do samodzielnego rozprowadzenia instalacji po łazience itd.

Więcej informacji o stanie deweloperskim domu oraz poprzedzających go etapach znajdziecie u Nas w artykule pod adresem: Link - etapy budowy domu  .

Jak wygląda stan deweloperski mieszkania i domu?

Stan deweloperski zgodnie z Ustawą Deweloperską jest zawsze szczegółowo sprecyzowany w Prospekcie Informacyjnym, który dostajecie od dewelopera na etapie zakupu nieruchomości. Dokument ten zawiera opis standardu wykończenia nieruchomości, w którym zostały sprecyzowane materiały użyte do osiągnięcia stanu deweloperskiego. Niezależnie od tego czy kupujemy dom czy mieszkanie, opisy stanów deweloperskich mają pewne cechy wspólne. Obejmują one:

  • Klasę tynków wewnętrznych i zewnętrznych
  • Rodzaj konstrukcji wsporczej
  • Rodzaj posadzki wewnątrz i na zewnątrz
  • Stolarkę drzwiową i okienną
  • Instalacje elektrycznej i sanitarne (wentylacja, ogrzewanie, wodno-kanalizacyjna)
  • Grzejniki
  • Opis balustrad zewnętrznych, ewentualnego malowania, układanych płytek itd.
  • Dodatkowo specyfikacja techniczna domów zawiera m.in. informacje o:
  • Systemie alarmowym
  • Ogrzewaniu podłogowym
  • Sposobie odwodnienia działki
  • Podbitce dachowej i konstrukcji drewnianej stropu itd.

Niezależnie jednak od tego czy mamy do czynienia ze stanem deweloperskim mieszkania lub domu, każda z wykonanych przez dewelopera prac podlega odbiorowi technicznego zgodnie z Polskimi Normami Budowlanymi i sztuką budowlaną. Jak wielkie mogą być odchyłki tynków i posadzki? Czy dana instalacja jest właściwie poprowadzona? To opisuje bardzo szczegółowo w poniższym artykule dotyczącym tolerancji wykonania robót przez dewelopera:

Link - dopuszczalne odchyłki, tolerancja wykonania 

przykładowy standard wykończenia
Zdj. nr 2 – przykładowy standard wykończenia

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości w stanie deweloperskim?

Decydując się na zakup nieruchomości czeka nas dużo formalności i zadań, które trzeba wykonać zanim przeniesiemy swoje meble do wymarzonego lokum. Do rzeczy, które należy przemyśleć i zrobić należą:

  • Zbadanie swoich możliwości finansowych/kredytowych
  • Szukanie odpowiadających nam nieruchomości spośród setek ofert na rynku
  • Sprawdzenie dewelopera
  • Podpisanie umowy przedwstępne
  • Odebranie mieszkania
  • Podpisanie aktu notarialnego stanowiącego ostateczne potwierdzenie nabycia nieruchomości

Każdy z powyższych punktów opisujemy szczegółowo w poniższym artykule:

Link - kupno mieszkania od dewelopera 



MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ