"
Usługi
ZAMÓW ONLINE

Jak przygotować się do odbioru mieszkania lub domu od dewelopera

klucze do odbiór mieszkania od dewelopera
Data publikacji: 2021-05-12

Kupiliśmy mieszkanie i niedługo czeka nas wymarzona chwila odebrania do niego kluczy. Jak dobrze przygotować się tego ważnego momentu? Co będzie wymagane na odbiorze, i warto zabrać ze sobą?

Wymagane dokumenty jakie należy posiadać przy odbiorze nieruchomości

Przy odbiorze mieszkania, muszą być obecne osoby, które są stronami w Umowie deweloperskiej lub upoważnione przez nie osoby. Dlatego jeśli kupiliście mieszkanie razem z żoną/mężem to na odbiorze powinny być obydwie osoby, lub jedna z upoważnieniem od drugiego małżonka. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kupna mieszkania przez Naszą bogatą ciocie, również powinna być obecna przy odbiorze lub musimy uzyskać od niej odpowiednie upoważnienie.

Deweloperzy mają prawo sprawdzenia naszej tożsamości w celu potwierdzenia obecnej osoby z danymi przedstawionymi w Umowie, dlatego niezbędne jest posiadanie dowodu tożsamości. Warto wspomnieć również, że często zdarza się, że w trakcie trwania Umowy nasz dowód się zagubił, stracił ważność lub zmieniliśmy nazwisko wyrabiając nowy dowód tożsamości. O takiej ewentualności jesteśmy zobligowani powiadomić dewelopera z wyprzedzeniem, aby mógł wprowadzić odpowiednie poprawki.

Narzędzia i normy wymagane przy odbiorze

Odbiór poszczególnych elementów mieszkania musimy wykonywać zgodnie z zapisami norm budowlanych i przy pomocy odpowiednich narzędzi, ponieważ deweloper może odrzucić usterki bez ich uzasadnienia odpowiednią normą budowlaną lub przepisem. Przykładowo tynkowane powierzchnie ścian sprawdzamy wg. normy PN-B-10110:2005, wg. której kąty proste ścian sprawdzamy przy pomocy kątownika o ramieniu długości 1m, a odchyłki za pomocą szczelinomierza.

Niestety narzędzi potrzebnych do sprawdzenia poszczególnych elementów mieszkania, jego instalacji i wyposażenia jest sporo. Dokładną ich listę, orientacyjny koszt i opis zastosowania znajdziecie u nas w artykule:  Jakich narzędzi używamy podczas odbioru deweloperskiego?

Dokumentacja techniczna i projektowa

Na odbiór powinniśmy zabrać również dokumentację projektową, która będzie niezbędna do sprawdzenia wykonanego mieszkania z zakładanym wyposażeniem i stanem w dokumentacji projektowej, ale także kopie Umowy deweloperskiej i jej załączniki, aby w razie potrzeby sprawdzić prospekt informacyjny lub inne zapisy Umowy, z których miał wywiązać się deweloper. Będą nam potrzebne przede wszystkim takie dokumenty jak:

  • standard wykończenia mieszkania, który znajdziemy w prospekcie informacyjnym;
  • rzut mieszkania z wymiarami;
  • rzut instalacji elektrycznej;
  • rzut instalacji wod.-kan.;
  • rzut instalacji ogrzewania;
  • rzut instalacji wentylacji;
  • rzut i opis ewentualnych wprowadzonych przez nas zmian lokatorskich.

Dokumentacja powinna być załączona do naszej umowy deweloperskiej, jeśli nie była załączona musimy ją wcześniej uzyskać od dewelopera, który ma obowiązek jej udostępnienia.

Dobre godziny i terminy odbioru nieruchomości

Bardzo ważne jest, aby odbiór odbywał się przy naturalnym świetle dziennym, dlatego uzyskując informacje od dewelopera o proponowanym terminie i godzinie odbioru należy zwrócić na to uwagę. Pamiętajmy, że niektóre rzeczy można dostrzec jedynie przy naturalnym oświetleniu dziennym. Mamy pełne prawo żądać odpowiedniej godziny odbioru, problemy z tym związane spotykamy zwłaszcza w okresie zimowym, gdzie światło dzienne mamy jedynie w godzinach 8 – 14 i tylko w takich godzinach odbiory należy umawiać, nie wcześniej oraz nie później.

Wynajęcie Inspektora do pomocy przy odbiorze

Do przeprowadzenia odbioru technicznego mieszkania możemy wynająć profesjonalnego Inspektora budowlanego, który oprócz swojej obecności, doświadczeniu i wiedzy przygotuje również profesjonalne narzędzia do sprawdzenia poszczególnych elementów mieszkania. Ze względu na dosyć ścisłe terminy odbiorów narzucane przez deweloperów, należy z wyprzedzeniem co najmniej 7 dniowym powiadomić naszego inspektora i potwierdzić dostępność w danym dniu o konkretnej godzinie.

Badanie termowizyjne mieszkania

Badanie termowizją i inne badania specjalistyczne

Warto też wspomnieć, że w przypadku przeprowadzania dodatkowych specjalistycznych badań takich jak np. badanie termowizyjne w sezonie grzewczym potrzebne będzie zapewnienie odpowiednich warunków do ich wykonania, o których z wyprzedzeniem powinniśmy powiadomić dewelopera. Przykładowo do badania termowizyjnego:

  • należy z wyprzedzeniem odpalić system ogrzewania, tak aby temperatura wewnątrz mieszkania/domu była co najmniej o 15 stopni cieplejsza niż warunki panujące na zewnątrz
  • należy z wyprzedzeniem odpalić ogrzewanie podłogowe, maty grzewcze itp.
  • należy zamknąć i nie otwierać okien przed badaniem na min. 3h wcześniej.


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ