Wilgoć w mieszkaniach to jeden z poważniejszych problemów jakie mogą nas spotkać w naszym mieszkaniu, dlatego aby ustrzec się poważnych konsekwencji z nią związanych warto już przy odbiorze mieszkania lub domu w stanie deweloperskim wykonać profesjonalne badanie wilgotności ścian i posadzek.
Dlaczego sprawdzenie wilgotności ścian jest tak ważne
Sprawdzenie wilgotności przegród jest bardzo ważne, ponieważ nie wykryta wilgoć objawi się nam po pracach wykończeniowych, niszcząc materiał naszej podłogi, mebli czy powłoki malarskiej. Natomiast ewentualne wykrycie zawilgocenia podczas odbioru deweloperskiego pozwoli nam naprawić przyczynę zawilgocenia jeszcze przed wykończeniem mieszkania i uniknąć przykrych konsekwencji związanych z tą wadą.
Usterki jakie może spowodować wilgoć w mieszkaniu
Wilgoć w mieszkaniach potrafi być bardzo destrukcyjna. W skrajnych przypadkach długiego zawilgocenia bywa również niebezpieczna dla konstrukcji naszego budynku. Najczęściej jednak wilgoć w naszych mieszkaniach objawia się łuszczeniem farby. Kolejnym częstym objawem są spęczniałe listwy przypodłogowe, które najczęściej robimy z materiałów drewno-pochodnych np. MDF które są bardzo wrażliwe na działanie wilgoci i po kontakcie z nią pęcznieją i odpadają od ścian.
Co więcej?
- spęczniałe i rozwarstwione opaski drzwi wewnętrznych;
- rozwarstwienia paneli podłogowych;
- pęcznienie na krawędziach przy ścianach desek parkietowych;
- pęcznienie i rozwarstwienia przylegającej do zawilgoconych ścian zabudowy meblowej.
Warto pamiętać również, że dłuższe zawilgocenie powoduje rozwój pleśni i grzybów w zawilgoconym materiale, które mają bardzo negatywny wpływ na Twoje zdrowie i członków Twojej rodziny.
Na czym polega badanie wilgotności ścian i posadzki?
Badanie wilgotności przeprowadza się za pomocą wilgotnościomierzy, które dokonują pomiaru wilgoci danego materiału. Tu należy zwrócić uwagę na różnicę badania wilgotności powietrza oraz danego materiału budowlanego.
Występują dwa rodzaje wilgotnościomierzy do pomiaru wilgoci:
- wilgotnościomierz inwazyjny zakończony dwoma wtykami, elektrodami, które wbijamy w mierzony materiał dokonując pomiaru. Wilgotnościomierze inwazyjne zalecane są do pomiaru wilgotności drewna.
- wilgotnościomierz bezinwazyjny (nieniszczący), który dokonuje pomiaru specjalnym czujnikiem w formie metalowej kulki, którą przytyka się do mierzonej powierzchni. Głębokość pomiaru sięga 2 cm. Drugi rodzaj jest rekomendowany do pomiarów wilgotności takich materiałów jak tynki, wylewki cementowe i anhydrytowe.
Jednakże producenci niektórych urządzeń bezinwazyjnych deklarują możliwości pomiarów także drewna i odwrotnie inwazyjnych również tynków gipsowych czy wylewek betonowych. Co więcej badanie wilgotności możemy wykonać również innymi metodami np. metodą karbidową, jednak jest ona bardziej wymagająca i dosyć kosztowna.
Ważne jest prawidłowe wykonanie badania, dobranie odpowiedniego urządzenia do danego materiału, a także odpowiednia interpretacja wyników. Wilgotność często podawana jest w procentach wagowych danego materiału, ale także w specjalnej skali opracowanej przez producenta urządzenia. Dokonując pomiaru należy odpowiednio odczytać wynik i porównać go z odpowiednim zakresem wilgotności dla danego materiału, które znajdziemy w normach budowlanych.
Najczęstsze przyczyny zawilgoceń w mieszkaniach
Woda w budownictwie bywa jak duch, potrafi migrować w różne miejsca, w których się jej nie spodziewamy, jednak najczęściej problemy z wilgocią w mieszkaniach są związane z:
- Nieszczelnościami instalacji wodnej, centralnego ogrzewania lub kanalizacji. Dlatego w pierwszej kolejności należy spodziewać się przecieków przy podejściach wodnych przyborów sanitarnych w łazience, kuchni, ale także na trasie przewodów do grzejników i przy samych grzejnikach.
- Nieszczelnościami kominów, obróbek blacharskich przy kominach, czapek kominowych itd. Zawilgocenia w takich przypadkach pojawią się nam przy kanałach wentylacyjnych, kominach dymowych, spalinowych czy innych szachtów instalacyjnych.
- Brakiem lub nieszczelnością izolacji ścian fundamentowych, usterki te dotyczą jedynie mieszkań parterowych i pomieszczeń pod poziomem terenu. Objawiają się one zawilgoceniem ścian zewnętrznych budynku od poziomu terenu (lub niżej w przypadku piwnic) do nawet 2m nad posadzką, zazwyczaj około 50-90cm.
- Brakiem lub nieszczelnością hydroizolacji balkonów i tarasów, objawiają się one zawilgoceniem ścian przylegających do balkonu/tarasu zazwyczaj w miejscu okna balkonowego, ponieważ jest to trudne do izolowania miejsce. Zawilgocenie również może sięgać nawet 2m nad posadzką, zazwyczaj około 50-90cm.
Przyczynę zawilgoceń można zdiagnozować często również za pomocą kamery termowizyjnej, która bardziej w sposób obrazowy pokazuje nam obszar zawilgocenia. Więcej szczegółów znajdziecie w naszym artykule Link - kamera termowizyjna na odbiorze