Jedną z ważniejszych rzeczy, o jaką powinien zadbać zarówno kupujący, jak i sprzedający dom bądź mieszkanie jest spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, stanowiący zwieńczenie starań zmierzających do sprzedania/kupienia nieruchomości.
Kiedy wykonujemy?
Kupujący nieruchomość musi przejść przez wiele etapów m.in. znalezienie dogodnej okolicy, sprawdzenie zapisów księgi wieczystej, sprawdzenie inwestycji pod kątem stanu technicznego, a także negocjacje cenowe. Jednym z ostatnich etapów, w zależności od zaawansowania naszych starań jest podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, który zabezpiecza obie strony transakcji kupna-sprzedaży.
Czas sporządzenia protokołu ma znaczący wpływ na jego dalszą zawartość i możliwe późniejsze roszczenia kupującego do sprzedającego. Protokół, choć jest wymagany przez wielu notariuszy, nie jest obowiązkowym dokumentem.
Jeżeli kupujący planuje zabezpieczyć znajdujące się w lokalu wyposażenie np. urządzenia sanitarne, umywalka, wanna, kocioł grzewczy, zabudowa meblowa kuchni itp., koniecznie musi wpisać jego stan w protokole zdawczo-odbiorczym jeszcze przed wizytą u notariusza. W przeciwnym wypadku zgodnie z oświadczeniem aktu notarialnego o zapoznaniu się ze stanem faktycznym i technicznym mieszkania nie będzie mógł wnosić roszczeń do sprzedającego, jeżeli ten po podpisaniu aktu po prostu wyniesie wyposażenie, które de facto nie było wypisane w akcie.
Protokół dodatkowo zabezpieczenia zarówno sprzedającego, jak i kupującego przed ewentualnymi roszczeniami względem drugiej strony w kwestiach stanu technicznego lokalu takich jak wykryty przeciek połaci dachu, uszkodzona instalacja elektryczna itd.
Jak wygląda protokół zdawczo-odbiorczy?
Protokół nie ma określonej prawnie formy, jednakże warto pamiętać o kilku uniwersalnych kwestiach, które powinny się w protokole znaleźć:
- Opis inwestycji, której dotyczy: adres, nr. działki;
- Powinny zostać określone strony, pomiędzy którymi zostaje zawarty protokół: kupujący/sprzedający wraz z dokładnym adresem i sposobem identyfikacji np. nr dowodu osobistego;
- Powinien zostać opisany stan techniczny każdego z pomieszczeń pod kątem zaobserwowanych zniszczeń, odchyłek budowlano-technicznych, niesprawności instalacji itd.;
- Jeżeli obecne wyposażenie mieszkania/domu zostaje dla przyszłego właściciela, powinno zostać szczegółowo opisane;
- W protokole zawsze znajdźmy miejsce na wypisanie ilości przekazywanych kluczy, pilotów, pinezek magnetycznych itd.;
- Dodatkowo powinny zostać spisane stany liczników z wartościami odpowiadającymi na dzień podpisania aktu notarialnego;
- Protokół wykonujemy zawsze w m.in. dwóch jednobrzmiących egzemplarzach;
- Pamiętać należy o dokładnej dacie i miejscu spisania protokołu.
Warto również dołączyć do protokołu zdawczo-odbiorczego dokumentację fotograficzną, nawet w formie załącznika do protokołu w postaci płyty DVD, który również potwierdzi stan i ilość wyposażenia.
Dzięki odpowiednio przygotowanemu protokołowi zdawczo-odbiorczemu obie strony umowy mogą zabezpieczyć się przed późniejszymi roszczeniami dotyczącymi stanu wyposażenia.
Co należy dodatkowo sprawdzić kupując nieruchomość? O tym więcej tutaj: https://handyhand.pl/post/kupno-mieszkania-z-rynku-wtornego-co-nalezy-sprawdzic-i-jakie-sa-formalnosci