"
Usługi
ZAMÓW ONLINE

Jak znaleźć dobrą ekipę remontową?

firma budowlana, firma remontowa, remont
Data publikacji: 2020-12-30

Znalezienie dobrej, profesjonalnej i nie za drogiej firmy remontowo-budowlanej w obecnych czasach jest bardzo trudne. Gdzie szukać takiej firmy? Czym się kierować podczas wyboru? Jak sprawdzić daną firmę? Odpowiemy Ci na te pytania w dalszej części artykułu, jednocześnie dzieląc się z Tobą sprawdzonymi przez nas metodami.

W obecnych czasach bardzo trudno o znalezienie dobrej firmy w krótkim czasie. Te najlepsze mają zarezerwowane terminy czasami nawet rok do przodu. Natomiast firmy, które są dostępne z dnia na dzień, bardzo często są nierzetelne w swojej pracy i raczej powinniśmy ich unikać. Innym czynnikiem, który wpływa na znalezienie super wykonawcy, jest bardzo duża rotacja pracowników w branży budowlanej, którzy przeskakują od pracodawcy do pracodawcy, co przekłada się na jego dostępność i moce przerobowe. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Czasami dobra firma może mieć przestój lub wypadł jej klient i jest akurat wolna. Inny przypadek to firmy, które dopiero zaczynają, mają jednak z sobą wiedzę i potrzebne doświadczenie zdobyte u wcześniejszego pracodawcy. 


Gdzie szukać wykonawcy?

Najprostszą metodą na znalezienie dobrego wykonawcy jest napisanie do swojej rodziny lub znajomych z zapytaniem, czy mogą polecić kogoś sprawdzonego. Bazujemy wówczas na doświadczeniu innych z danym wykonawcą i zawczasu poznamy jego dobre i słabe strony. Najlepiej, aby była to ekipa, która bezpośrednio u naszego znajomego wykonywała remont w niedalekiej przeszłości. Dlaczego? Jeżeli jest to firma, którą znajomy zna ze słyszenia to przekaz o wykonawcy, może być niepełny lub przekłamany jak w głuchym telefonie. Jeżeli zaś robili remont ponad rok temu to bardzo możliwe, że ludzie wykonujący remont już nie pracują w tej firmie, a co za tym idzie, nie wiemy, jak teraz wygląda ich jakość.

Innym sposobem na znalezienie firmy jest Internet. W sieci pełno jest stron, gdzie można przeczytać lub zamieścić ogłoszenie, o poszukiwaniu firmy do remontu lub bardziej skomplikowanych i specjalistycznych prac budowlanych. Oto kilka z nich, które polecamy.  

  1. Oferteo – rozbudowana wersja OLX'a, w której dodając ogłoszenie personalizujemy nasze wymagania. Dodatkowo firmy wykonawcze działające przez tę witrynę często mają dużo opinii byłych klientów, co pozwala wstępnie zweryfikować ich jakość. Pamiętaj! Opinie czasami są wystawiane przez samych zainteresowanych, więc nie bazuj tylko na opiniach.
  2. OLX – portal z ogłoszeniami różnego typu począwszy od oferowanych usług, skończywszy na sprzedaży sadzonek do ogrodu. Na stronie można znaleźć dużo kontaktów do aktualnie wolnych firm budowlanych, jednak pamiętajcie, że trzeba je uważnie sprawdzić.
  3. Inne strony – w Internecie można znaleźć inne strony z ogłoszeniami firm budowlanych lub takimi, na których możemy sami dodać ogłoszenie. Są to między innymi Flixly.pl, kb.pl, gumtree.pl itd. Są jednak mniej znane i uczęszczane przez mniejsze grono wykonawców.

Ostatnią polecaną metodą na znalezienie wykonawcy, który w 100% spełni nasze oczekiwania, jest kontakt z firmą, która pełni nadzory nad remontami. Może być to zarówno firma wykańczająca lokale pod klucz, u której zamówiliśmy tylko część usług, lub mogą to być niezależni eksperci, którzy nadzorują budowy i remonty jako Inspektor Budowlany lub Inwestor Zastępczy. W obu przypadkach firma przez Ciebie zatrudniona bazuje na sprawdzonych przez profesjonalne firmy nadzorujące remonty, które współpracowały już z danym wykonawcą i znają jego jakość, więc jest to 100% gwarancja na dobrze wykonane prace. 


Jak sprawdzić, czy wykonawca jest dobry?

Najtrudniejszym zadaniem, kiedy już znajdziemy wykonawcę, jest sprawdzenie jego kwalifikacji do zakresu prac, jaki chcemy mu powierzyć. Przedstawiciel ekipy remontowej prawie zawsze powie Ci, że umie zrobić każdą pracę szybko, sprawnie i bez problemu. W większości jest to jednak opowiadanie bajek, szczególnie jeżeli są to firmy, które mówią, że SAME zrobią wszystko przy szerokim bardzo spektrum remontu np. założenie klimatyzacji, elementów instalacji Smart Home czy innych specjalistycznych robót. 

Sprawdzenia naszego przyszłego wykonawcy powinniśmy dokonać jednocześnie na kilku płaszczyznach. Oto one: 

  • Zamieszczone opinie na portalach ogłoszeniowych oraz jeśli wykonawca posiada to na stronie internetowej lub FB naszego wykonawcy, niestety nie można im ufać w 100% i należy potwierdzić takie opinie co najmniej jedną inną metodą;
  • Należy poprosić wykonawcę o podesłanie zdjęć z dotychczas wykonanych prac. Jednak z uwagi na to, że nie zawsze są to zdjęcia przedstawiające prace naszego wykonawcy, również nie można bazować wyłącznie na nich;
  • Dobry wykonawca posiada referencje i może podać nam kontakt do wcześniejszych, zadowolonych klientów, od których dowiemy się, jak przebiegały uprzednio prace. Z tej opcji należy korzystać zawsze, gdy firmę remontową znaleźliśmy w Internecie;
  • Ostatnią metodą jest wizyta w lokalu, który był wcześniej remontowany. Możemy wówczas zobaczyć na własne oczy jakość prac naszego potencjalnego wykonawcy. Jednak ta metoda nie zawsze jest możliwa.

nadzór techniczny

Czym wyróżnia się dobry wykonawca?

Wszystkie dobre firmy wykonawcze charakteryzują się pewnymi wspólnymi dla siebie cechami, dzięki którym możemy dokonać wstępnej selekcji oraz nabrać pewnego zaufania. Wykonawca, o którym mowa:

  • wystawia fakturę za swoje usługi, co za tym idzie, nie unika płacenia podatków, podchodzi profesjonalnie do swojej pracy i traktuje ją poważnie;
  • przedstawia szczegółowy kosztorys  prac remontowych, przykładowo, zamiast jednej pozycji „remont łazienki”, kolejno rozpisane prace, jakie należy wykonać oraz ich cenę, czyli przygotowanie i zagruntowanie podłoża, wykonanie hydroizolacji w strefie mokrej łazienki, ułożenie płytek podłogowych i ściennych, fugowanie, montaż osprzętu sanitarnego itd. Oczywiście nie musi to być rozpisane przesadnie do wkręcenia pojedynczej śrubki, ale jasno i dobrze sprecyzowany zakres prac daje nam pogląd czy rzeczywiście mamy do czynienia z człowiekiem, który wie, co ma zrobić i uchroni nas przed późniejszym ewentualnym żądaniem dopłaty za prace rzekomo dodatkowe;
  • zawsze podpisuje z nami rozbudowaną (niedwustronną) umowę na prace budowlane, dobrze sporządzona umowa jest zabezpieczeniem zarówno dla inwestora, jak i wykonawcy;
  • uczciwie zatrudnia swoich pracowników i płaci im co miesiąc. Dobry wykonawca ma swoich stałych pracowników, o których musi zadbać.

Najlepiej byłoby, aby wykonawca posiadał wszystkie powyższe cechy. Jednak brak jednej czy dwóch z nich nie decyduje o całkowitym skreśleniu wykonawcy, tak samo, jak spełnienie wszystkich niestety nie gwarantuje w 100%, że trafiliśmy na dobrego wykonawcę. Są to jedynie wskazówki, które pomagają w wyborze, dlatego zawsze trzeba być uważnym.



Cena vs jakość

Utarło się przekonanie, że dobry wykonawca wycenia się drogo, zaś ten, który się liczy tanio jest niekompetentny. Nie możemy się z tym zgodzić, a przynajmniej nie zawsze. 

Na cenę za prace remontowe u danego wykonawcy, składają się między innymi:
- dostępność czasowa;  
- posiadany sprzęt remontowy:  
- obecna sytuacja finansowa i załogowa;  
- indywidualne cenniki za konkretne roboty. 

Dlatego wybierając wykonawcę, nie zawsze powinniśmy sugerować się ceną. Czasami można znaleźć perełkę w najtańszych ofertach, a czasami oszusta w tych najdroższych. 

umowa na prace remontowe, umowa o roboty budowlane

Umowa, umowa i jeszcze raz UMOWA

Niezależnie od tego, z jakim wykonawcą przyjdzie Ci współpracować, nawet tego z polecenia to najważniejszą rzeczą, o jaką musisz zadbać, jest podpisanie umowy na roboty budowlane umowa z wykonawcą robót budowlanych.



Umowę piszę się na złe czasy. Dopóki wszystko idzie dobrze, prace postępują, a jakość prowadzonych prac remontowych jest zachowana, zarówno klient, jak i firma remontowa świetnie się dogadują. Jednak, gdy pojawią się rozbieżności w zakresie, ustalonych cenach, rozliczeniach lub gwarantowana wcześniej jakość remontu nie jest zachowana, z pomocą przychodzi umowa. Dlatego jest to najważniejsza rzecz, o jaką trzeba zadbać przed rozpoczęciem prac.

Dobra umowa powinna zawierać:

  • szczegółowo opisany zakres prac z przedstawieniem cen jednostkowych; 
  • warunki i zasady rozliczenia się stron umowy;
  • termin rozpoczęcia, zakończenia prac poszczególnych etapów i zakończenia całości prac;
  • warunki odstąpienia od umowy;
  • warunki gwarancji udzielanej przez wykonawcę;
  • określenie odpowiedzialności każdej ze stron umowy.

Umowa pozwala nam uniknąć niedomówień, rozbieżności cenowych, czy problemów z określeniem czy dana robota znajdowała się w zakresie prac. Umowa nie jest sporządzona tylko dla inwestora, właściciela jest to również bardzo dobre zabezpieczenie dla wykonawcy i powinna chronić również jego interesy przed ludzką nieuczciwością. Dlatego w umowie powinna się zawierać, także informacja o trybie postępowania w przypadku potrzeby wykonania prac dodatkowych, które są najczęściej punktem spornym przy remontach i wykończeniach. 

Dużo klientów, którzy do nas trafiają, niewłaściwie zadbali o tę część „inwestycji”, jaką jest remont. Sporządzone przez nich umowy były niekompletne, źle napisane lub nie było ich wcale. W tym przypadku nawet po sporządzeniu Opinii Technicznej i wezwaniu wykonawcy do naprawy/dokończenia prac środki prawne są na wyczerpaniu. Niestety najczęściej w takich przypadkach sprawę rozstrzyga sąd. Tym sytuacjom można zapobiec, dzięki dobrze sporządzonej umowie, a także dzięki profesjonalnemu nadzorowi prac remontowych.

Jeżeli potrzebujesz dobrej, sprawdzonej i w pełni zabezpieczającej Cię na złe czasy umowy z wykonawcą napisz do nas. Pomożemy!


PAMIĘTAJ!

Znalezienie dobrego wykonawcy wymaga czasu, nie może to być pochopnie podjęta decyzja, której konsekwencje będą się za nami ciągnąć latami nawet po sądach. Dlatego warto zasięgnąć pomocy profesjonalnych firm od nadzoru, które po pierwsze pomogą nam w znalezieniu dobrego wykonawcy, a po drugie przygotują odpowiednio szczegółową umowę. Co więcej, taka firma pomoże Ci nie tylko w znalezieniu wykonawcy, ale może pełnić również rolę tzw. Inwestora zastępczego, do którego obowiązków będzie należeć również:

  • przygotowanie pełnego zakresu prac remontowych ze sprawdzeniem cen jednostkowych i ich późniejszą negocjacją z firmą wykończeniową;
  • pełnienie nadzoru nad wykonawcą i pracami podczas remontu pod kątem jakości, harmonogramu i budżetu;
  • analiza ofert dostawców głównych materiałów;
  • sporządzenie dla Ciebie raportów z przebiegu.

Jeżeli chcesz zyskać dodatkową pewność i zapewnić sobie święty spokój – skontaktuj się z nami!


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ