Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Przy zakupie nieruchomości, czy to domu, mieszkania lub tylko pustej działki, pierwsze od czego musimy zacząć to sprawdzenie księgi wieczystej tej nieruchomości.

Co to jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to rejestr informacji o stanie prawnym nieruchomości prowadzonych przez sądy w Polsce.

Jakie informację znajdziemy w księdze wieczyste?

To właśnie w KW znajdziemy informację, o faktycznym właścicielu działki, sprawdzimy także czy działka jest zadłużona lub obciążona hipoteką, czy ma ustanowioną służebność gruntową wobec innej działki, albo czy jest przewidziana pod egzekucję komorniczą i wiele innych kluczowych informacji co do jej stanu prawnego.

Jak sprawdzić numer księgi wieczystej działki?

Kluczowym do sprawdzenia numeru księgi wieczystej jest przede wszystkim znajomość adresu działki lub ewidencyjnego numeru działki, to właśnie dzięki nim uda nam się ustalić numer księgi wieczystej.

Sposób tradycyjny

Znając adres nieruchomości możemy udać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, pod który podlega nasza sprawdzana nieruchomość lub skorzystać z pomocy innej instytucji mianowicie Powiatowego Urzędu Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Do obydwu instytucji niezbędne będzie złożenie wniosku, w którym musimy wykazać interes prawny do ustalenia numeru księgi wieczystej.

Sprawdzenie numeru księgi wieczystej bez wychodzenia z domu

W obecnych czasach Internet zapewnia nam dodatkowe sposoby sprawdzenia numeru księgi wieczystej wystarczy wejść na ogólnopolski portal https://ksiegiwieczyste.pl/ i po numerze ewidencyjnym działki lub adresie poznamy numer księgi wieczystej naszej działki.

Jak sprawdzić treść księgi wieczystej?

Znając już numer działki, aby poznać treść księgi wieczystej wystarczy wejść na stronę ministerstwa sprawiedliwości https://ekw.ms.gov.pl/ i dzięki temu, że treść ksiąg wieczystych jest jawna i dostępna publicznie, może sprawdzić stan prawny naszej nieruchomości.MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ