"
Usługi
ZAMÓW ONLINE

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

archiwum, księga wieczysta
Data publikacji: 2021-02-12

Przy zakupie nieruchomości, czy to domu, mieszkania lub tylko pustej działki, pierwsze od czego musimy zacząć to sprawdzenie księgi wieczystej tej nieruchomości.

Co to jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to rejestr informacji o stanie prawnym nieruchomości prowadzonych przez sądy w Polsce. Składa się ona z 4 działów:

 • Dział I - obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy dotyczące praw związanych z nieruchomością
 • Dział II - zawiera informacje dotyczące własności i użytkowania wieczystego
 • Dział III - zawiera wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych za wyjątkiem hipotek
 • Dział IV - dotyczy wpisów hipotek

Jakie informację znajdziemy w księdze wieczystej?

Dział I

 • oznaczenie nieruchomości takie jak adres, powierzchnia, liczba kondygnacji, pomieszczeń itd. 
 • jakie prawa przysługują nam jako właścicielowi, czy możemy poruszać się po innych działkach, na jakich zasadach możemy korzystać z placów zabaw, parkingów
 • jaki mamy udział w nieruchomości wspólnej

Dział II

 • informacje o właścicielu lub użytkowniku wieczystym nieruchomości
 • w przypadku większej ilości właścicieli znajdziemy informacje o wielkości ich udziałów

Dział III

 • informacje o obciążeniach nieruchomości takie jak służebności gruntowe 
 • informacje o tym kto ma prawo wchodzić na naszą działkę 
 • jakie prawa mają firmy przesyłowe 
 • informacje o ewentualnej egzekucji z nieruchomości 

Dział IV

 • wpisy dotyczące hipotek z podaniem wysokości, rodzaju i waluty

Jak sprawdzić numer księgi wieczystej działki?

Kluczowym do sprawdzenia numeru księgi wieczystej jest przede wszystkim znajomość adresu działki lub ewidencyjnego numeru działki, to właśnie dzięki nim uda nam się ustalić numer księgi wieczystej.

Sposób tradycyjny jak sprawdzić numer księgi wieczystej

Znając adres nieruchomości możemy udać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, pod który podlega nasza sprawdzana nieruchomość lub skorzystać z pomocy innej instytucji mianowicie Powiatowego Urzędu Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Do obydwu instytucji niezbędne będzie złożenie wniosku, w którym musimy wykazać interes prawny do ustalenia numeru księgi wieczystej.

Sprawdzenie numeru księgi wieczystej bez wychodzenia z domu

W obecnych czasach Internet zapewnia nam dodatkowe sposoby sprawdzenia numeru księgi wieczystej wystarczy wejść na ogólnopolski portal https://ksiegiwieczyste.pl/ i po numerze ewidencyjnym działki lub adresie poznamy numer księgi wieczystej naszej działki.

Jak sprawdzić treść księgi wieczystej?

Znając już numer działki, aby poznać treść księgi wieczystej wystarczy wejść na stronę ministerstwa sprawiedliwości https://ekw.ms.gov.pl/ i dzięki temu, że treść ksiąg wieczystych jest jawna i dostępna publicznie, może sprawdzić stan prawny naszej nieruchomości.

Co należy sprawdzić w księdze wieczystej?

Zamierzając podpisać umowę przedwstępną zakupu nieruchomości, należy koniecznie sprawdzić zapisy dotyczące nieruchomości. Czasami trzeba zajrzeć do KW drugi raz aby mieć pewność, że stan prawny nieruchomości na dniach się nie zmienił. 

Z księgi wieczystej dowiemy się, czy osoba zawierająca z nami umowę, jest faktycznie właścicielem nieruchomości oraz czy jest jej jedynym właścicielem. Jeżeli istnieje kilku współwłaścicieli, pomiędzy którymi nie ma porozumienia co do sprzedaży inwestycji, może to oznaczać spore komplikacje. 

Jak rozpoznać nieaktualne wpisy w księdze wieczystej? 

W wersji elektronicznej nieaktualne wpisy są umieszczone na szarym tle. W wersji papierowej natomiast są podkreślone na czerwono. Jednak o zbadanie dokumentu najlepiej poprosić specjalistę aby samemu nie przeoczyć istotnych wzmianek i wpisów, które decydują o bezpieczeństwie zakupu nieruchomości. 


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ