"
Usługi
ZAMÓW ONLINE

Jak malować ściany - najważniejsze zasady!

malowanie ścian, najważniejsze zasady, porady
Data publikacji: 2020-12-30

Podczas remontu czeka na właściciela wiele wyzwań, z którymi należy się zmierzyć od pierwszego dnia. Jedną z kluczowych decyzji do podjęcia jest zdecydowanie czy remont przeprowadzamy z firmą wykończeniową, czy też idąc w ślady Boba Budowniczego – zostajemy złotą rączką i wykonujemy go sami.

Jedną z rzeczy, która nas czeka to malowanie ścian i sufitów. Jak się do tego zabrać? Jak przygotować się przed malowaniem? I przede wszystkim jak malować? Na te i inne pytania odpowiemy Wam poniżej w dalszej części artykułu.

Przygotowanie pomieszczenia

Dla komfortu naszej pracy, a także ostatecznego efektu po malowaniu, warto zadbać o przygotowanie pomieszczenia. Z pokoju wynieśmy wszystkie meble i sprzęty, a jeśli jest to niemożliwe – umieśćmy je na środku pokoju i zakryjmy folią malarską. W ten sam sposób zabezpieczmy również podłogę, okna i drzwi. Pomoże tutaj taśma malarska, za pomocą której przymocujemy folię, jak również zabezpieczymy listwy czy włączniki światła. Małe śrubki czy haczyki można posmarować wazeliną – po malowaniu wystarczy przetrzeć je wilgotną ścierką, aby zeszła cała farba.

Kolejnym krokiem, zanim jeszcze chwycimy za nasz upragniony wałek i zanurzymy go w farbie, jest takie przygotowanie ścian, aby końcowy efekt malowania zachwycał, a przynajmniej nie przyprawiał o mały zawał. Przyjrzyjmy się dokładnie każdej ścianie oraz sufitowi i poszukajmy głębokich dziur, oraz rys. Każdą z nich należy dokładnie oczyścić z osadzonego tam kurzu i brudu, następnie zagruntować i wypełnić masą szpachlową (cementową lub gipsową w zależności od rodzaju tynku na naszej ścianie). Małe pęknięcia możemy potraktować masą akrylową. Po wyschnięciu masy należy miejsce jej nałożenia dokładnie przeszlifować za pomocą tzw. japonki oraz papieru ściernego o gramaturze ziarna P100, a do gładzi gipsowej nawet P120. Ścianę szlifujemy do momentu uzyskania jednolitej powierzchni bez wystających elementów szpachli. Taka postać rzeczy zapewni nam jednolitą barwę ściany po jej pomalowaniu i spojrzeniu pod światło.

gruntowanie ścian, remont

Gruntowanie podłoża

Teraz nie pozostało nam nic innego, jak tylko chwycić za wałek i zacząć malowanie! Ale zaraz zaraz... o czymś zapomnieliśmy. Tak, już wiem! Zanim jeszcze otworzymy farbę, warto jeszcze nasze ściany dobrze zagruntować. Spytacie się, po co? Już odpowiadamy. Gruntujemy ściany z kilku powodów, takich jak: 

  • zagruntowana powierzchnia o wiele lepiej „przyjmuje farbę”, dzięki czemu mniej jej zużyjemy;
  • farba po położeniu na zagruntowaną ścianę czy sufit nie będzie się łuszczyć i odpadać, gdyż poprawiamy jej przyczepność;
  • jeżeli na powierzchni został jakiś pył, to gruntując odpowiednio tę powierzchnię, niwelujemy jego wpływ na dalsze malowanie. 

Pamiętajcie! Do gruntowania możecie użyć nie tylko emulsji gruntującej, ale również białej farby podkładowej, która da już pierwszy efekt WOW i zadziała jak preparat gruntujący, tzw. „grunt farba”.

malowanie ścian, remont

Malowanie

Po zagruntowaniu naszej powierzchni pora przygotować narzędzia. Z wałków i pędzli usuwamy kurz, brud i luźne włosie – najlepiej umyć w ciepłej wodzie z mydłem i wysuszyć. Zanim wałek z farbą dotknie naszej ściany, warto przejechać nim kilka razy po innej powierzchni.

Malowanie rozpoczynamy od sufitu. Pierwszą warstwę farby nakładamy równolegle do głównego źródła światła w pomieszczeniu, a ostatnią warstwę prostopadle. Pamiętaj, aby nakładana farba na siebie nachodziła, a nie tylko się stykała. Po pomalowaniu sufitu przechodzimy do ścian. Najpierw malujemy trudno dostępne miejsca mniejszym wałkiem lub pędzlem, następnie zabieramy się za główną część ściany. Przy malowaniu ścian ważne jest, aby nakładać farbę wałkiem, wykonując coś na kształt litery "W", a nie jak się przyjęło jedynie pionowymi liniami – unikniemy w ten sposób późniejszych smug. Tak pomalowane pomieszczenie po wyschnięciu będzie cieszyć oczy i serce.

Najważniejsze zasady podczas malowania:

  • za każdym razem używamy innych wałków i pędzli do farb ciemnych, a innych do jasnych;
  • do malowania farbą białą warto mieć osobny zestaw narzędzi – unikniemy wówczas ewentualnego zabrudzenia kolorem ściany białej;
  • przed przystąpieniem do malowania zabezpieczmy wszystkie elementy w pomieszczeniu przed ich ewentualnym ubrudzeniem;
  • każdą powierzchnię trzeba przed malowanie zagruntować specjalną emulsją lub „grunt farbą”;
  • przed zmianą farby dokładnie myjemy pędzle oraz kuwetę na farbę – jeżeli malowanie danym kolorem chcemy wykonać również jutro, nie musimy myć wałka na koniec dnia pracy, wystarczy, że bardzo szczelnie zawiniemy go w folię bez dostępu do powietrza;
  • należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach, aby farba miała szansę dobrze wyschnąć – płynnych pozostałości po farbie nie można wylewać do kanalizacji. Trzeba przekazać je specjalistycznym firmom, które zajmują się ich utylizacją. Takie firmy można znaleźć w Urzędzie Gminy lub Starostwie.


Zapraszamy również do odwiedzenia naszego Facebook'a i Instagram'a, na których znajdziecie jeszcze więcej ciekawostek z inwestycji, które obsługujemy.


Przydatne linki:


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ